کاربرد سود سوزآور در صنایع مختلف

کاربرد سود سوزآور در صنایع مختلف

کاربرد سود سوز آور پرک در صنعت

سود پرک از پر کاربردترین ماده های شیمیایی در صنایع است.

کاربرد سود سوزآور در صنایع مختلف

صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

 

در صنایع پتروشیمی جهت خنثی سازی و چربی گیری
و در صنعت نفت برای تصفیه کردن محصولات پترولیوم (نفت) و در حفاری گل در فیلد نفتی استفاده میشود.

صنایع غذایی و کشاورزی

از سود پرک در صنعت شیر و لبنیات، کنسرو سازی، نوشابه سازی، شیرین سازی زیتون، تولید شکلات و کاکائو و کارامل، صنعت روغن خوراکی و کارخانه قند و شکر و… استفاده میشود.

صنایع کاغذ

سود پرک در صنعت کاغذ سازی در جدا سازی الیاف سلولز از لگینین و در تجزیه چوب و تولید خمیر نقش اساسی دارد. از سود پرک برای افزایش pH در فرآیند تخمیر الیاف کاغذ استفاده می شود. با اضافه شدن سود پرک به الیاف کاغذ،pH آن بالا رفته و موجب میشود الیافها صاف و صیقل و متورم شوند که این در پروسه آسیاب شدن آن ها بسیار مهم است. سود پرک همچنین در سفید کردن الیاف قهوه¬ای در فرآیند پخت تاثیر دارد.

صنایع چرم

سود پرک در صنایع چرم پس از مراحل زدودن مو و حذف پروتئینهای غیر الیافی و پشم از سطح پوست توسط آهک، طی پروسه چربی زدایی مورد استفاده قرار میگیرد. در کارخانه های تولید چرم ابتدا کراتین مو و پشم را در معرض ماده قلیایی قرار میدهند که پیوند سولفور- سولفور را (توسط هیدروکسید) در زنجیره سیستینی خواهد شکست. مو ابتدا در ریشه که شکل رشد نیافته آن است، مورد حمله قلیا قرار میگیرد. بعد از طی زمان معینی از خیساندن پوست در محلول قلیایی سدیم هیدروکسید و سدیم سولفیت (به عنوان عامل کاهنده)، ریشه های مو منحل میشوند. اما هنگام مو زدایی پوست گوسفند و بره، در سطح داخلی پوست از سدیم هیدروکسید و سدیم سولفید استفاده میشود، به این ترتیب که به محلول قلیایی اجازه میدهند درون پوست نفوذ کند و ریشه را مورد حمله قرار دهد. با این روش به راحتی پشم و مو از پوست (حتی با کشیدن) جدا میشود. این فرآیند اساس موزدایی پشم است که بخش قابل توجهی از تولید چرم در دنیا را تشکیل میدهد. و بدین ترتیب مو زدوده شده و از پوست جدا میشود.
پس از پروسه موزدایی و حذف پشم و پروتئینهای غیر الیافی از سطح پوست، پروسه چربی زدایی صورت میگیرد. بعضی از پوستها مانند پوست گوسفند دارای چربی هستند که باید قبل از عملیات دباغی، چربیها حذف شوند. همانطور که می¬دانیم سود پرک (هیدروکسید سدیم) خاصیت چربیگیری بسیار بالایی دارد و برای این منظور در صنعت و کارخانجات چرم سازی، چربی را توسط آن از بین میبرند.

صنایع تکمیلی

سود پرک همچنین ماده ای بسیار پرکاربرد در سایر صنایع شیمیایی و تکمیلی میباشد از جمله :
• صنعت آب و فاضلاب (جهت لخته کردن فلزات سنگین و کنترل اسیدیته در تصفیه آب)
• صنعت خودرو سازی و خنثی سازی اسید و باطری سازی
• صنعت چربی گیرها و سایر صنایع وابسته
• صنعت نساجی
• صنعت دارو سازی و الکل سازی
• صنعت آرایشی و بهداشتی
• صنعت رنگ و رزین و چسب
• صنعت پلاستیک
• صنعت پنبه
• صنایع فلزی و آبکاری، گالوانیزه، روی، آلومینیوم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *