کاربرد سود سوزآور در صنعت چرم

کاربرد سود سوزآور در صنعت چرم

سود سوز آور (سود پرک) که ماده ای شیمیایی قلیایی محسوب می‌گردد، دارای فرمول NaOH و با رنگ سفید که خاصیت خورندگی بالایی دارد و در صنایع  فراوانی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله صنایع غذایی، صنایع نفت و پتروشیمی، صنایع آرایشی بهداشتی و غیره می باشد. سود سوزآور در صنعت چرم سازی نیز مورد مصرف است.

سود سوزآور در صنعت چرم

کاربرد سود سوزآور در صنعت چرم

صنعت چرم سازی از جمله معدود صنایعی می باشد که در آن یک ماده خام طبیعی طی مراحل مختلف تبدیل به یک محصول استاندارد می شود. در گذشته تمام مراحل تولید چرم به روش سنتی حدودا سه ماه به طول می انجامید. سود سوزآور در صنعت چرم سازی پس از پروسه موزدایی و حذف پشم و پروتئین های غیر الیافی از سطح پوست توسط آهک، طی پروسه چربی زدایی کاربرد دارد. بعضی از پوست ها مانند پوست گوسفند، خوک و سگ دارای چربی فروانی می‌باشند و می بایست قبل از عملیات دباغی، چربی ها از بین روند. همانطور که می دانیم سود سوزآور (هیدروکسید سدیم) دارای خاصیت خورندگی بسیار بالایی می باشد و از همین رو در کارخانجات و کارگاه های چرم سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و چربی را با استفاده از سود سوزآور از پوست حذف می‌کنند.

موزدایی توسط سود سوز آور در صنعت چرم:

در کارخانه های تولید چرم ابتدا کراتین مو و پشم را در معرض ماده قلیایی قرار می دهند که پیوند سولفور- سولفور را (توسط هیدروکسید) در زنجیره سیستینی خواهد شکست. مو ابتدا در ریشه که شکل رشد نیافته آن است، مورد حمله قلیا قرار می گیرد. بعد از طی زمان معینی از خیساندن پوست در محلول قلیایی سدیم هیدروکسید و سدیم سولفیت (به عنوان عامل کاهنده) ، ریشه های مو منحل می شوند .

اما هنگام مو زدایی پوست گوسفند و بره، در سطح داخلی پوست از سدیم هیدروکسید و سدیم سولفید استفاده می شود. به این ترتیب که به محلول قلیایی اجازه می دهند درون پوست نفوذ کند و ریشه را مورد حمله قرار دهد. با این روش به راحتی پشم و مو از پوست (حتی با کشیدن) جدا می شود. این فرآیند اساس موزدایی پشم است که بخش قابل توجهی از تولید چرم در دنیا را تشکیل می دهد. و بدین ترتیب مو زدوده شده و از پوست جدا می شود.

چربی زدایی سود سوزآور در صنعت چرم:

پس از پروسه موزدایی و حذف پشم و پروتئین های غیر الیافی از سطح پوست، پروسه چربی زدایی صورت می گیرد. بعضی از پوست ها مانند پوست گوسفند، خوک و سگ دارای چربی هستند که باید قبل از عملیات دباغی، چربی ها حذف شوند. همانطور که می دانیم سود پرک (هیدروکسید سدیم) خاصیت خورندگی بسیار بالایی دارد و برای این منظور در صنعت و کارخانجات چرم سازی، چربی را توسط آن از بین می برند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *