اطلاعات شیمیایی سود سوزآور

اطلاعات شیمیایی سود سوزآور

ماده شیمیایی سدیم هیدروکسید یا سود سوزآور ماده‌ ایست جامد و سفیدرنگ با دمای ذوب 1390درجه سانتی‌گراد و چگالی 2،13 می‌باشد. سدیم هیدروکسید به راحتی رطوبت هوا را جذب می‌نماید.این ماده معدنی در گروه نمک‌ها جای می‌گیرد.این ماده در صنایع نفت و پتروشیمی ،فولاد و آلومینیوم،شوینده و صابون، نساجی،شیمیایی کاربردهای فراوانی دارد.

نام ماده (فارسی): سدیم هیدروکسید
نام ماده (انگلیسی): Sodium Hydroxide
نام تجاری (فارسی): سود سوز آور
نام تجاری (انگلیسی): Sodium hydroxide
مواد مرتبط: سدیم
مجتمع های تولیدکننده: پترو گوهر پارس

سود سوزآور یا سدیم هیدروکسید به فرمول NaOH که به طور معمول به نام کاستیک سودا (Caustic Soda) نامیده میشود، ماده ای جامد و به رنگ سفید است که دمای ذوب 1390 درجه سانتیگراد دارد و چگالی 2،13 می‌باشد. این ماده، به سادگی رطوبت هوا را جذب می‌نماید.

 

 

اطلاعات شیمیایی سود سوزآور

 

موارد مصرف سود سوزآور:

صنایع نفت و پتروشیمی ، صنایع فولاد و آلومینیوم ، صنایع شوینده و صابون ، صنایع نساجی و صنایع شیمیایی از جمله در تولید مواد شیمیایی، ابریشم مصنوعی، خمیر کاغذ و کاغذ، در تولید رنگ، آلومینیوم، مواد پتروشیمی و پارچه، صابون و مواد شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در آزمایشگاهها برای تعیین غلظت اسیدهای مجهول در سنجش حجمی (تیتراسیون) اسید – باز از محلول قلیایی هیدروکسید سدیم استاندارد بکار میرود.

خواص فیزیکی و شیمیایی سود سوزآور

Molecular formula: NaOH
Molar mass: 39.9971 g/mol
Appearance: white solid / hygroscopic
Density: 2.13 g/cm3
Melting point: 323 C, 596 K, 613 F
Boiling point:1388 C, 1661 K, 2530 F

روشهای تولید سود سوزآور:

الکترولیز محلول سدیم کلرید بیشترین مقدار هیدروکسید سدیم تولیدی، از طریق فرایند الکترولیز محلولهای کلرید سدیم در یکی از انواع ظروف الکترولیتی بدست میآید. بعنوان نمونه، در فرایند پیل جیوه (کاستنر-کلنر Castner-Kellner)، از جریانی از جیوه بعنوان کاتد استفاده میشود و ملغمه سدیم حاصل با آب ترکیب میشود و تولید هیدروکسید سدیم مینماید و در فرایند دیگر به نام پیل دیافراگم، الکترولیت از آند به کاتد حرکت میکند و دیافراگم (از جنس پنبه کوهی یا سایر مواد غشایی)، فراوردههای آند و کاتد را از هم جدا میسازد. در هر دو فرایند، علاوه بر سدیم، گاز کلر نیز تولید میشود. یک فرایند قدیمیتر برای تولید سود سوزآور، عبارت از فرایند سودا – آهک میباشد که در آن سودا اَش (کلسیم دیهیدروکسید)، در واکنش با کربنات سدیم به کاستیک سودا تبدیل میشود.

اطلاعات ایمنی سود سوزآور:

سود سوزآور، به سهولت میتواند رطوبت هوا را جذب نماید و بهمین دلیل، باید هنگام حمل و نقل، تحت پوششهای حفاظتی لازم قرار گیرد. این ترکیب، در تماس با پوست، دارای اثر خورندگی است و برای جلوگیری از اثرات سوزانندگی آن، هنگام استفاده باید مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *